نمایش نوار ابزار

قطع 30 هزار گوشی موبایل : مثل همیشه مردم ، متضرر در تخلف رانت خوران و رانت خواران

چهار شنبه 4 دسامبر 2019

مثل همیشه ، مردم متضرر تخلف رانت خواران و رانت خوران

 

امروز شاهد اتفاق عجیبی بودیم که در نوع خود منحصر بفرد بود .

قطع و از رده خارج کردن 30 هزار گوشی تلفن همراه که ظاهرا بر اساس سیاست جدید دولت ، ادامه دار خواهد بود .

موضوع برای همه روشن شده است . دولت میگوید ، گوشی موبایلهایی که بصورت مسافری وارد شده است ، اگر خطی در آن فعال باشد که کد ملی صاحب خط با کد ملی صاحب پاسپورت مسافر وارد کننده یکی نباشد ، محکوم به تخلف شده است و متعاقبا باید از ارائه خدمات به این گوشی خودداری شود ؟!

 

چند مطلب  واضح در اینجا مطرح است :

 • دولت چندی پیش قانونی را تحت عنوان بخشنامه اجرا و به مردم هم اطلاع رسانی کرد که ، هر شخصی میخواهد گوشی تلفنی را از فروشگاهی خریداری کند اولا با استفاده از فلان شماره ی از اصالت دستگاه مطمئن شود و ثانیا کد همتا را از فروشنده بخواهد و بعد از اینکه کد همتا در گوشی و خط ثبت شد ، به این معنا هست که آن گوشی موبایل قانونی وارد شده و میتواند منتقل شود .
 • تمامی خریداران گوشی موبایل از آن تاریخ به بعد این اقدام را انجام دادند و اتفاقا نمایندگی های فروش تلفن همراه ، مبلغی را بابت همین خدمات از مشتری میگرفتند و نهایتا پیامک سامانه ی همتا که انتقال گوشی بدون اشکال و ایراد صورت گرفت ، روی گوشی ظاهر و خرید نهایی میشده است .
 • امروز ، اداره ی مخابرات یا هر سازمانی که اختیار از دسترس خارج کردن کوشی موبایل را داشته ، اقدام به قطع خدمات دهی خطوط موبایل به این گوشی ها شده است .
 • مگر نه اینکه دولت پیش از این این 2 اقدام را از مردم میخواسته و مگر نه اینکه همه ی این گوشی موبایلها این درخواست دولتی را اجرا کردند و نهایتا سامانه های خطوط همراه و همتا ، پیامک تایید را برای آنها فرستاده است؟
 • بر اساس کدام قانون ، امکان اجرای قانون جدید ، عطف بما سبق شده است ؟
 • بر اساس کدام قانون مالکیت ، دولت اختیار مالکیت یا اختیار فروش کالایی مجاز را مالک آن قصد فروش داشته است را ممنوع کرده است؟
 • بر اساس کدام اطلاع رسانی ، دولت ، گوشی های وارداتی مسافری را تمیز قائل شده بوده است ؟

نهایتا ، فرض را بر این بگذاریم که مثل همیشه ، گروهی رانتخوار و متخلف در ارگانهای دولتی و گمرک ، در خصوص عوارض گمرکی و دیگر پرداختیهای سهم دولت تخلف کرده باشند ! بر اساس کدام قانون دولت بجای پیگیری تخلف از طریق مراجع قضایی ، علیه واردکنندگان گوشی موبایل ، ( که شاید تخلفی وجود داشته باشد ) ، دارندگان موبایلی را که قانونی و بر اساس قواعد و پروسه های تعیینی دولت ، اقدام به خرید موبایل کرده اند ، میبایست گرفتار این بی تدبیری ها شوند ؟

چقدر خوب میشود اگر حقوقدانان محترم و متخصص از حقوق مردم دفاع کنند و جلوی این گرفتاریهایی که بر اساس تصمیمات ساعتی بر مردم تحمیل میشود را  بگیرند .

 

مطالب مشابه
دیدگاه ها
 • رضا عبدیایی 5 دسامبر 2019, 3:13 پاسخ به دیدگاه

  چی بگم . شما کاملا درست میگید . متاسفانه ملت ایران شدن بازیچه دست یه دولت با آدمهای به درد نخور و کار خراب کن که …. .
  هی بیچاره مردم ایران