نمایش نوار ابزار

کوروش تو بخواب! ما هم خوابیم!

جمعه 22 ژانویه 2021

مسئله ی اساسی و معضل اصلی مملکت ما فرهنگی است . همان فرهنگی که بارها از آن با افتخار نام میبریم و مدام تکرار میکنیم که ما صاحب فرهنگی چندهزار ساله هستیم ! پاسخ ساده ی و عکس العمل نسبتا منطقی به این گفتار یک عبارت است : خب که چی ؟

اولا :

👈آیا ما صاحب فرهنگ چند هزار ساله ایم ؟ پس چگونه است که بدین سان خارج از عرف فرهنگی رفتار میکنیم ! پس چرا با این همه سابقه ی فرهنگی ، اختلافات رفتاری و اخلاقی بین ما وجود دارد ! پس به چه دلیل این حجم از کارهای مانده ی فرهنگی که نوعا بسیار مبتدی و پیش پا افتاده است ، همچنان زمین مانده است !

ثانیا :

👈آیا ما صاحب فرهنگ چند هزار ساله هستیم ؟ بله ! اما بهتر است که این جمله را با عبارات و منظور دیگری بیان کنیم . پیشینیان ما در چند هزار سال قبل صاحب فرهنگ و قانون بودند ؟ درست است ! بله . اما آیا به همین دلیل ما احساس میکینم که چون پیشینیان این سرزمین صاحب فرهنگ و قانون و برنامه بودند ، دیگر نیازی نیست که ما بخواهیم به این چیزها فکر کنیم !

🟢این جمله معروف بیشتر برای ما دردسر و گرفتاری آورده است تا خوشی و پیشرفت و کمال . چراکه به جای سعی و کوشش در راستای اعتلای فرهنگ ، به این جملات بسنده میکنیم و تمام . آن با با کوهی از افتخار !

🟢این جمله و از این دست جملات برای فرهنگ و تفکر و رفتار ما ، شده است مثل نفت خام برای اقتصاد ما ! هر دوی اینها بدلیل مفت بودن ، باعث شده است تا نیاز اصلی به برنامه ریزی و مهمتر از آن اجرای آن برنامه را فراموش کنیم .

اما یادمان رفته که هر که بام ش بیش ، برف ش بیش تر ! ما نیاز داشتیم و داریم ، به دلیل اینکه سالیان سال دارای فرهنگ و تمدن بودیم ، بیشتر و بیشتر تلاش کنیم تا این دارایی را حداقل حفظ کنیم . اما اینگونه نیستیم و به ذکر خاطرات بسنده کرده ایم.

🟢مثال ما ، مثال فردی ورشکسته و بی پول است که قبلا انبوهی از ثروت و کسب و کار را داشته ، اما امروز به جای ایجاد و تولید ثروت ، مدام یا حسرت گذشته را میخورد و یا برای تسلای دل خودش ، برای اطرافیان از خاطرات گذشته اش تعریف میکند !

🟢مثال ما ، مثال فردی معتاد و گرفتار است که قبلا ورزشکاری نامی بوده ، اما امروز به جای عزم جدی برای رهایی از گرفتاری اش ، به ذکر گذشته اش و افتخارات گذشته اش میپردازد .

خود شما میدانید در مواجهه با این چنین افرادی فقط 2 عکس العمل وجود دارد : یکی تاسف و آن دیگری شاید ترحم !

در خصوص عقب ماندگی های این مملکت نوشته ای از آقای لشکربلوکی دیدم که بد نیست در اینجا آورده شود :

چرا امارات وزارت هوش مصنوعی ایجاد کرد و اولین وزیر هوش مصنوعی جهان را منصوب کرد؟ به خاطر پرستیژ؟ صد در صد نه! سهم هوش مصنوعی در اقتصاد جهان در سال 2030 به از بیش از 15 تریلیون دلار می رسد. بنابراین امارات تصمیم گرفته چند برنامه اجرا کند از جمله برنامه تبدیل دوبی به شهر تمام هوشمند و برنامه چاپ سه بعدی دبی! یعنی چه؟ یعنی تا سال 2030، 25 درصد ساختمان های دوبی با استفاده از فناوری سه بعدی ساخته شود و …

دولت کره قصد دارد علاوه بر سرمایه گذاری ۱.۷ تریلیون وون روی تکنولوژی اتومبیل های خودران، از سرمایه گذاری 35 میلیارد دلاری یک شرکت خصوصی در این زمینه حمایت کند؟ آیا به خاطر این است که خوشی زیر دلشان را زده است و از ماشین های فعلی ناراضی اند؟ قطعا نه! به این خاطر که می دانند آینده خودروها را تکنولوژی های جدید رقم خواهند زد. امروز اگر غفلت کنند فردا را از دست خواهند داد.

گوگل اعلام کرده ۱۰ میلیارد دلار در هند سرمایه‌گذاری انجام می کند. از خود سوال کنیم چرا گوگل در ایران 10 نه بلکه فقط 1 میلیارد دلار سرمایه گذاری نمی کند؟ همین سرمایه گذاری هاست که باعث شده استارت‌آپ های هندی در سال قبل درآمد 14.8 میلیارد دلاری داشته اند. تقریبا ده سال پیش گردش مالی استارت‌آپ‌های هندی 550 میلیون دلار بود که الان 27 برابر شده. چرا ما مانند هند نشدیم؟ آیا هندی ها از ما باهوش ترند؟

طبق شاخص‌های بازارهای سرمایه جهانی، چهار شرکت از ۱۰ برند برتر جهان در حوزه تکنولوژی های پیشرفته، جزو برندهای آسیایی هستند. ده سال قبل یعنی سال ۲۰۱۰ آسیا هیچ نماینده‌ای در این بخش نداشت. چرا ایران هیچ نماینده ای ندارد؟

👈 تحلیل و تجویز راهبردی:
کوروش آسوده بخواب، زیرا که ما بیداریم! این جمله را ظاهرا محمدرضاشاه در جشن‌های ۲۵۰۰ ساله در برابر آرامگاه کوروش خطاب به او گفته است. گاهی اوقات که سرمایه‌گذاری‌های هوشمندانه جهان را با وضعیت خودمان مقایسه می‌کنم می‌گویم من اگر امروز بخواهم به کوروش چیزی بگویم احتمالا می‌شود این: کوروش تو بخواب! ما هم می خوابیم!
براستی زمانی که کشورهای جهان روی هوش مصنوعی، اتومبیل های خودران، اینترنت اشیاء، چاپ سه و چهار بعدی، روبات ها، بیگ دیتا و واقعیت مجازی سرمایه گذاری های سنگین میلیارد دلاری می کنند. دغدغه ما چیست؟ فیلترینگ یا عدم فیلترینگ اینستاگرام، افزایش یا کاهش قیمت دلار، صف خرید گوشت و مرغ و پوشک بچه، کره و روغن در ماه های مختلف. افق فکری همه تنزل پیدا کرده به پوشک بچه و قیمت دلار! وقتی در اخبار می خوانم که معاون اول رییس جمهور مملکت بابت تخم مرغ جلسه اضطراری گذاشته، می خواهم سرم را بکوبم به دیوار! فکر نکنید شوخی می کنم کافیست الان در موتور جستجوی گوگل تایپ کنید: معاون اول رییس جمهور و تخم مرغ. می فهمید که واقعا چنین مساله ای بوده و چنان جلسه ای گذاشته شده است.
مدیران ارشد باهوش کشورها فهمیده اند باید در حوزه‌های آینده‌ساز سرمایه گذاری کنند. پس باید خودشان مستقیما سرمایه‌گذاری کنند (مانند دوبی) یا فضا را فراهم کنند که چنین سرمایه گذاری هایی در آن کشور انجام شود (مانند هند) یا هر دو (مانند چین).

چه می توان کرد؟
🟢 هم حاکمان و هم شهروندان، افق فکری خودمان را گسترش دهیم، با جهان آشنا شویم. روندهای جهانی را بشناسیم و به آینده جهان در ده، بیست و پنجاه سال آینده فکر کنیم. با صنایعی میلیارد دلاری آینده یعنی اینترنت اشیاء، چاپ سه بعدی، روبات ها، هوش مصنوعی، ژن درمانی، قطعات یدکی بدن آشنا شویم .

🟢 شرایطی را فراهم کنیم که سطح دغدغه های مردمان این سرزمین از تخم مرغ، پوشک، دلار و قرعه‌کشی حودرو بالاتر بیاید و ذهن شان رها شود برای پرداختن به خلق آینده (کارآفرینی) یا سرمایه گذاری روی آینده. کشور را از مسایل حاشیه‌ای و فرسایشی سطح پایین برهانیم. راهش آنست که اولویت‌های کشور را نه در مقابله و رقابت که در رشد و پیشرفت تعریف کنیم. مردمی که از فردای خود اطمینانی ندارند نمی توانند به ده سال آینده فکر کنند.

🟢 فعلا تا اطلاع ثانوی دولت هیچ پولی ندارد برای امور توسعه‌ای و سرمایه‌گذاری‌های آینده ساز. باشد! ولی همین دولت/حکومت می تواند بدون یک ریال هزینه، فضای کسب وکار و سرمایه گذاری را برای سرمایه گذاران در حوزه‌هایی مانند بلاک چین، هلث تک، هوش مصنوعی و … فراهم کند! باور کنیم باور کنیم فراهم کردن بستر سرمایه گذاری داخلی و خارجی بر حوزه‌های آینده‌ساز (آن هم بدون یک ریال هزینه) بیش از تخم مرغ و پوشک بچه اهمیت دارد!

مطالب مشابه
دیدگاه ها