نمایش نوار ابزار

رسانه ها دلیل اصلی مضحکه شدن نامزدها برای انتخابات هستند

دوشنبه 1 آگوست 2016

در فروردین ماه نود و شش ، در مهلت قانونی برای ثبت نام نامزدهای ریاست جمهوری برای دولت دوازدهم ، حدود 1600 نفر به ساختمان وزارت کشور در میدان فاطمی رفتند . 1600 نفر از مردم ایران خود را لایق رییس جمهور شدن میدانند . برای واکاوی این اتفاق چند موضوع را تحت بررسی و کنکاش و البته بصورت مختصر قرار داده ام .

اولا ، آیا عملکرد دولت مستقر در اینخصوص موثر هست یا خیر ؟

قطعا عملکرد دولت مستقر در ثبت نام کاندیداها و نامزدهای ریاست جمهوری موثر میباشد . چراکه          عموما کسانیکه که برای این منظور به وزارت کشور مراجعه میکنند ، نسبت به عملکرد دولت مستقر ، نقد دارند . البته این استدلال مربوط به مراجعه ی 1600 نفر برای نامزدی انتخابات نیست . بلکه این استدلال مختصص افراد مشهور و رجل سیاسی کشور هست که عملکرد دولت مستقر را خراب میدانند و برای همین میخواهند با حضورشان در انتخابات بعنوان کاندیدای ریاست جمهوری ، انتقادات و کاستی های دولت مستقر را بیان کنند و به این واسطه ، نظرات خود را به رای مردم بگذارند .

ثانیا : دلیل اصلی هجوم افراد برای ثبت نام در انتخابات ریاست جمهوری چیست ؟

عموما افرادی که مراجعه کردند ( 1600 نفر ) افرادی بودند که به نحوی علاقه داشتند خود را مطرح کنند و در رسانه ها از آنها تصاویری منتشر شود . فردی علاقه داشت که موی سرش را تکان بدهد . آن یکی علاقه داشت که بگوید حرکات رزمی را خوب یاد گرفته . شخص دیگری به واسطه آزاد کردن تریاک خود را مطرح میکرد و خلاصه اکثر قریب به اتفاق این افراد به نوعی برای دوربین های مستقر در محوطه ی وزارت کشور آمده بودند .

در این بین رسانه های بدون استراتژی و مسئولیت در جمهوری اسلامی به شدت این موضوعات را پوشش دادند . اما بیشترین برد رسانه ای مربوط به صداوسیما جمهوری اسلامی بود . متاسفانه صدا و سیما در حرکتی کودکانه و غیر مسئولانه ، با شدت و حدت این موضوع را پوشش میداد و تصاویر این شخصیتها را در رسانه ملی پخش میکرد و به نوعی تبلیغ برای افرادی که مایل هستند بیایند و خود را در رسانه ی ملی مطرح کنند ،بود .

این بی برنامگی در صدا و سیما باعث شد تمامی دلسوزان کشور ایراد بگیرند که میبایست قانون انتخابات و مخصوصا شرایط ثبت نام کنندگان تغییر کند . موضوع به مراجع تقلید و حوزه علمیه کشیده شد تا به نحوی از آنجاهم صدای اعتراض به این موضوع وجود داشته باشد .

تمسخر و مضحکه کردن شبکه ها و رسانه های خارجی و معاند هم که در جای خود . آنقدر حدود این تمسخر بالا گرفته بود که حتی شبکه های معاند هم سعی میکردند ،آنرا از موضوع اصلی شدن در انتخابات خارج کنند .

بهر حال راهکار این موضوع ارتباطی به اصلاح قانون اساسی ندارد . چراکه قانون اساسی کشور بسیار هوشنمدانه طراحی شده و اوج آزادی و دموکراسی را در آن میتوان مشاهده کرد . لکن وظایف و عملکرد صدا و سیما و دیگر رسانه های شناسنامه دار کشور ، میبایست بررسی و مورد بازنویسی قرار گیرد تا در چنین مواقع ، حیثیت و اعتبار یک رویداد را به سرگرمی و چند لایک نفروشند .

امیدوارم مسئولین مرتبط با این موضوع ، تصمیمات درست و عقلانی برای مرتفع شدن این اشکالات بگیرند .

موفق و سربلند و پیروز باشید

مطالب مشابه
دیدگاه ها